|
środa, 17 października 2018 13:01 |
Ostrzeżenie przed linkami prowadzącymi do fałszywych stron Uważaj podczas zakupów w Internecie, szczególnie gdy kupujesz coś w sklepie lub na portalu aukcyjnym. Przestępcy mogą wysłać Ci maila z linkiem do płatności za towar czy dostawę. W rzeczywistości link może prowadzić do fałszywej strony, na której przestępcy podszywają się pod bank, integratora płatności albo firmę kurierską. Bądź ostrożny podczas korzystania z mediów społecznościowych. Przestępca może podszywać się pod Twojego znajomego na komunikatorze i prosić Cię o przelew. Wtedy też otrzymasz link do fałszywej strony. W ten sposób cyberprzestępcy mogą próbować przejąć Twoje dane do logowania w serwisie bankowości internetowej lub wyłudzić kody autoryzacyjne SMS. Jeżeli podałeś na takiej stronie swoje dane do logowania - jak najszybciej zmień hasła dostępu. Jeżeli dodatkowo podałeś kody autoryzacyjne SMS, sprawdź czy z Twojego rachunku nie zlecono przelewu lub dodano zaufanego odbiorcę oraz skontaktuj się z bankiem.
Pamiętaj!
- Jeżeli otrzymasz prośbę o przelew na portalu społecznościowym, upewnij się, że wiadomość rzeczywiście wysłał Twój znajomy, a nie osoba pod niego się podszywająca. Wystarczy zadzwonić do znajomego.
- Nigdy nie loguj się do banku lub stron integratora płatności z linków wysyłanych w wiadomościach e-mail lub na portalach społecznościowych (zawsze wpisuj adres strony bankowej ręcznie).
- Nie otwieraj wiadomości e-mail i nie korzystaj z podsyłanych linków od nadawcy, którego nie znasz (sprawdź adres e-mail – może mieć dziwną nazwę)
- Uważnie czytaj wszystkie wiadomości SMS przesłane z banku. Jeśli nie zlecałeś żadnego przelewu, nie dodawałeś zaufanego odbiorcy to nie wpisuj i nikomu nie podawaj kodu autoryzującego taką operację.
- Przed zakupem sprawdź opnie na temat sprzedawcy. Sprawdź kiedy sklep został uruchomiony – dłuższa obecność na rynku to większe bezpieczeństwo.
- Używaj legalnego systemu operacyjnego i zawsze go aktualizuj,
- Nie wgrywaj na komputer i na telefon komórkowy nielegalnego oprogramowania lub uzyskanego z nielegalnego źródła (aplikacje takie mogą dodatkowo wgrywać szkodliwy kod),
- Na urządzeniu , w którym korzystasz z bankowości internetowej używaj zawsze aktualnego programu antywirusowego (najlepiej znanej firmy).
|
czwartek, 23 sierpnia 2018 00:00 |
Uważaj na e-maile z „potwierdzeniem transakcji” od Przelewy24
Ostatnio na skrzynki pocztowe internautów trafia wiadomość o tytule "Potwierdzenie transakcji”. Nadawcą wiadomości jest rzekomo system Przelewy24. W treści wiadomości znajduje się kwota operacji, jej identyfikator oraz link, pod którym można pobrać plik z fakturą. Jest to kolejna kampania rozsyłki złośliwego oprogramowania.
Jak informuje firma PayPro S.A. (właściciel serwisu Przelewy24), odnośnik prowadzi do zagranicznych serwerów, a kliknięcie powoduje pobranie złośliwego oprogramowania na komputer lub smartfona z systemem Android. Może to przyczynić się do kradzieży danych osobowych, a w skrajnych przypadkach kradzieży pieniędzy z konta. Serwis przestrzega również przed instalacją nieznanego oprogramowania na swoich urządzeniach.
Przypominamy, że zawsze należy uważnie zapoznać się z treścią każdej wiadomości dotyczącej operacji finansowej. Szczególną ostrożność zachowujmy, gdy e-mail zawiera załączniki lub odnośniki do zewnętrznych treści. |
środa, 08 sierpnia 2018 14:08 |
Uwaga na fałszywe e-maile na temat korekty zeznania podatkowego
Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail, w których autor wiadomości podszywa się pod pracownika Izby Administracji Skarbowej i informuje o kontroli przeprowadzonej przez fikcyjny „Główny Urząd Kontroli Skarbowej w Warszawie" w sprawie zeznania podatkowego za rok 2017.
Nie należy otwierać wiadomości, ani załącznika oraz odpowiadać na e-mail nadawcy. Załącznik może zawierać zainfekowany plik.
Przestrzegamy i apelujemy o ostrożność!
Źródło: https://www.mf.gov.pl
|
Więcej…
|
|
|
|
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 następna > ostatnia >>
|
Strona 1 z 7 |